Aktualności i wydarzenia

Strona główna » Aktualności i wydarzenia » Energia odnawialna tematem Kongresu Regionów
Energia odnawialna tematem Kongresu Regionów
14.05.2011

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, na czele której stoi przewodniczący małopolskiego sejmiku Kazimierz Barczyk, przedstawiła walory energetyki odnawialnej w gminach na II Ogólnopolskim Kongresie Regionów w Świdnicy jaki odbył się w dniach 10-12 maja 2011 roku. Wdrażane obecnie w Małopolsce technologie z obszaru energetyki odnawialnej to kolektory słoneczne, pompy ciepła i instalacje geotermalne. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także budownictwo energooszczędne oraz pasywne, czego przykładem jest hala sportowa w Słomnikach, zbudowana w technologii pasywnej.

Koszty użytkowania budynków to obecnie jeden z głównych problemów samorządów i innych instytucji publicznych. Zapewnienie energii do ogrzewania powierzchni biurowych, szkół, urzędów i domów wymaga coraz większych nakładów. Dodatkowym wyzwaniem dla gmin stają się unijne wymogi dotyczące redukcji emisji CO2, oznaczające konieczność poszukiwania ekologicznych technologii grzewczych. Odpowiedzią na te problemy stała się energetyka odnawialna. Uczestnicy panelu zorganizowanego przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP w ramach Kongresu Regionów w Świdnicy mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami umożliwiającymi praktyczne zastosowanie odnawialnych źródeł energii na poziomie gminy.

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP jest największą polską organizacją samorządu terytorialnego. Zrzeszone w niej podmioty skupiają ok. 1000 gmin, powiatów i innych instytucji związanych z samorządami.

za: UMWM


Wróć do Aktualności i wydarzenia
PARTNERZY
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów MałopolskiZarząd Targów Warszawskich S.A.Nowa MałopolskaKlaster Zrównoważona Infrastruktura