Aktualności i wydarzenia

Strona główna » Aktualności i wydarzenia » Rola telewizji w regionach - konferencja w Krakowie
Rola telewizji w regionach - konferencja w Krakowie
17.06.2013

Czym są media regionalne, jaka jest ich rola i możliwości rozwoju, na jakie napotykają trudności i jak z nich wyjść, czy mamy jeszcze regionalną telewizję i radio? W Collegium Maius UJ rozmawiali przedstawiciele uczelni wyższych, władz samorządowych i TVP. Pretekstem do dyskusji były krótkie wystąpieniami zaproszonych gości. Marszałek Marek Sowa mówił o misji TVP w kontekście samorządu regionalnego.

Konferencję otworzyli rektor UJ prof. Wojciech Nowak i Leszek Dziura, dyrektor krakowskiego oddziału TVP. Podzielono ją na trzy sesje. Pierwsza poświęcona była informacyjnej i społecznej funkcji telewizji regionalnej w odniesieniu do mieszkańców Krakowa i Małopolski oraz uczelni wyższych. W drugiej części rozmawiano o nowych technologiach i ich wykorzystaniu w codziennej działalności TVP. Temat trzeciej sesji to zarządzanie mediami regionalnymi oraz finansowanie ich działalności.

Konferencja zakończyła się dyskusją na temat roli, zadań, oczekiwań społecznych wobec regionalnych ośrodków TVP oraz trudności z jakimi muszą się mierzyć i sposobów na ich rozwiązanie.

W konferencji wzięli udział m.in. przewodniczący małopolskiego sejmiku Kazimierz Barczyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, medioznawcy dr Zbigniew Bajka, prof. Tomasz Goban - Klass, dr Marian Zalewski z zarządu TVP.

W swoim wystąpieniu przewodniczący SWM stwierdził m.in: - Wydaje się, że można zarówno na poziomie zmian wewnątrz samej TVP jak i w zmianach legislacyjnych zacząć lansować kierunek, który należałoby określić jako "misyjność poprzez regionalizację. Traktowanie segmentu regionalnego nie jako balastu, lecz szansy na realizacje zadań publicznych w mediach mniejszym kosztem".

Konferencję "Rola Oddziałów Terenowych TVP S.A. w rozwoju społeczeństwa informacyjnego" zorganizowali wspólnie TVP Kraków i UJ.

za UMWM

**********

Samorząd w mediach regionalnych czy samorządowe media regionalne. Regionalizacja telewizji i radia publicznego  jako kierunek reformy mediów publicznych. Polskie perspektywy na tle Europy Środkowej - wystąpienie Kazimierza Barczyka, Przewodniczącego Federacji Regionalnych Związków, Gmin i Powiatów RP, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, plik pdf


Wróć do Aktualności i wydarzenia
PARTNERZY
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów MałopolskiZarząd Targów Warszawskich S.A.Nowa MałopolskaKlaster Zrównoważona Infrastruktura